U kategoriji product design, Zdravko se našao među pobednicima takmičenja Autodesk 3ds Max Design Heroes za vizuelizaciju “Skeleton guitar”. Jedna od nagrada je profesionalna grafička karta NVIDIA Quadro K5000.
Više informacija o Design Hero takmičenju. Druge Zdravkove radove pronađite na njegovom blogu
Ovom prilikom nam je Zdravko odgovorio na par pitanja.
Napišite nam nešto o sebi i kako ste se počeli baviti arhitektonskim vizuelizacijama?
Dok sam studirao na Arhitektonskom fakultetu primetio sam da je 3D dosta uticao na radove tj. projekte kod većine kolega i na neki način su projekti bili podređeni 3D vizualizacijama. Tehnike koje su primenjivane u vizualizaciji su uticale na studente da svedu forme u samom procesu projektovanja. To je uticalo na mene i na jedno duže vreme sam dobio želju da se udaljim od računara i posvetio sam se vise ručnom crtanju. Arhitektonskim vizuelizacijama sam počeo da se bavim sasvim slučajno i kasnije od ostalih kolega.
Pomalo je i paradoks da smo u to vreme rapidografima na hameru brže završavali svoje grafičke radove od onih koji su se više oslanjali na 3D vizualizaciju. Crtao sam od ranog detinjstva i takav način rada mi nije teško padao, štaviše taj period mi je ostao u lepom sećanju. Zaposlenje u Energoprojektu AD mi je “leglo” u pravom trenutku pa sam imao i priliku da radim na tada vrhunskoj računarskoj opremi. Imao sam prilike da naučim mnogo toga i da sa dosta truda relativno brzo nadoknadim propušteno vreme. Tako sam polako ušao u svet računarske 3D grafike koji me i danas opčinjava.
Recite nam više o CGArchitect takmičenju?
Mislim da svima zaigra srce kada vide ime svoje zemlje na tako prestižnom takmičenju.
Moj uspeh je na neki način i uspeh svih koji su u ovoj industriji. CGArhitect.com je bio medijski sponzor Autodeskovog takmičenja “AUTODESK DESIGN HERO”, zajedno sa nVidiom i kompanijom BOXX, poznatim imenima u VFX industriji. Postoji više kategorija ovog takmičenja, a od 650 radova koji su prošli kvalifikacije moj rad je pobedio u kategoriji PRODUCT DESIGN.
Pobedili ste u kategoriji Product Design. Opišite vaš rad?
Taj rad je, na neki način, proistekao iz mog detinjstva, Marvel stripova i heavy metal muzike. U pitanju je jedna “heavy metal” gitara u obliku ljudskog skeleta.Falilo je samo još Alice Cooper da zasvira na njoj.
Koji je vaš izbor alata za rad?
3DS MAX, Vray i Photoshop. Gledam da koliko je god moguće izbegnem postwork u 2D-u, a razlog tome je i nedostatak vremena. Uglavnom radim 3D za svoje arhitektonske projekte, i u tom celom procesu projektovanja najmanje vremena ostane za postwork. Lično mi se najviše dopada da u 3D-u izvučem maksimum, pa mi je tako i jedan od omiljenih rendera Maxwell koji daje fenomenalne rezultate i u kome scena izgleda isto iz bilo kog ugla da se renderuje. Vrlo mi je žao što je ugašen jedan od najboljih alata , Lightscape, koji je u to vreme imao neprevaziđen radiosity engine koji je davao sjajne rezultate i bio je odličan za arhitektonske vizualizacije.
Kako pronalazite vremena za nezavisne projekte kao što je Skeleton Guitar?
Jako teško i na zalost skoro nikako.
Koji su vam glavni uzori u arhitektonskim vizuelizacijama i product dizajnu?
Iskreno, i nemam neke posebne uzore, sajtovi i 3D zajednice, poput CGTalk.com ili
Evermotion.com su doslovno preplavljeni izvrsnim 3D radovima, od kojih se ne zna koji je bolji. Nekad su me recimo Zullibanovi radovi ostavljali bez daha, a sada je takav pristup skoro
pa standard. Poznavanja klasičnih tehnika, od ručnog crtanja do klasične fotografije,
može mnogo da pomogne u ovom poslu. Od manje poznatih sajtova, dosta često posećujem
Takodje, autori iz zemalja bivšeg istočnog bloka su jako dobri, pogotovo Poljaci. Mislim da su iskombinovali severnjačku preciznost, sa slovenskom toplinom. Zanimljivo je i da, dve kompanije koje su dale najveći zamajac arhitektonskoj vizuelizaciji posle 2004 potiču iz istočnog bloka. Evermotion.com iz Poljske i Vray tj ChaosGroup iz Bugarske.
Opišite vaš workflow od ideje do finalizacije projekta?
Uglavnom se trudim da u glavi sve razrešim i da posle samo prenesem na papir tj.
ekran. Naravno, vrlo često koristim scenu od ranije koja ima setup za rasvetu koja odgovara trenutnom projektu. Kada je modelovanje u pitanju uglavnom koristim poligonalno modelovanje, često sa dosta primitiva, itd… projekti sa NURBS površinama su u arhitektonskoj vizuelizaciji jako retki i skoro da ih nema. Osim, ako ne radite sa Zahom Hadid ili Normanom Fosterom, naravno… Obavezno je i korišćenje IES svetala, bez kojih je nemoguće zamisliti kvalitetnu rasvetu u enterijeru. Izlazni render je uvek A3 u 300dpi.
Gde vas možemo pronaći i šta biste još pomenuli za kraj?
Najbolji kontakt je preko maila trideval@yahoo.com , jer sam uglavnom na relaciji Beograd – Kragujevac – Moskva. Mladjim kolegama bi poručio da ulažu u sebe i da cuvaju zdravlje. Živimo u vrlo turbulentnim vremenima, i duševni mir je nešto što nema cenu,
bez obzira na lične, porodične ili poslovne izazove koje život stavlja pred nas.
Više informacija o Design Hero takmičenju. Druge Zdravkove radove pronađite na njegovom blogu