Postoji određeni kodeks kod iluzionista u vezi sa otkrivanjem tajni o nastanku trikova. Nikada do kraja ne izdaj u čemu je suština obmane! Kinematografi su godinama razvijali čitave arsenale tehnika koje su unapređivale obmane. Poigravanje sa našom percepcijom sveta je možda prava suština vizuelnih efekata. Stvarajući “magiju“ sve modernijim alatima, svesni smo da polako preuzimamo potpunu kontrolu onoga što publika gleda.
Samo što je počeo novi Siggraph 2013 i pre nego što budemo sumirali rezultate najveće manifestacije u industriji vizuelnih efekata, podsetimo se šta smo do sada videli i šta bi još trebalo da očekujemo? Da li nas nove tehnologije polako navikavaju na “senzacije“, a mi postajemo sve ravnodušniji prema njima? Ovogodišnji FMX, i svi naredni koji će se tek održati, imaju pred sobom izazov da zasene onaj prethodni, i odvedu nas korak dalje prema budućnosti koja nastek čeka, a koju svakoga dana,sve više naziremo. Kao prava kompaktna ekipa, nas “desetak“ iz Crater studija, organizovano smo posetili i ovogodišnji FMX u Štutgartu. Pa, kako je bilo? Da ste pitali same organizatore sa FMX-a 2013, rekli bi vam da je ovaj bio bolji od svih dosadašnjih. Međutim, mogli bismo da zaključimo da je ovaj festival plivao između vrhunskih senzacija i donekle i izneverenih očekivanja. Program je doduše i ove godine bio bogat raznovrsnim sadržajima, tako da je bilo teško posetiti sve događaje i napraviti pravi izbor.
Naš putopisno-tehnološki osvrt počinjemo jednim od događaja koji su u tehnološkom smislu zaista napravili pomak na FMX-u. Bilo je to svakako izuzetno predavanje koje su održale kolege iz novosadskog studija ”3Lateral” (ne samo za nas sunarodnike i kolege). Baveći se kreiranjem novih sistema koju unapređuju facijalnu animaciju, Novosađani su se hrabro upustili u prestižnu trku sa velikim svetskim studijima krenuvši korak dalje ka krajnjem cilju: stvaranju virtuelnog dvojnika glumca, odnosno potpunu zamenu realnih ličnosti komjuterski generisanim karakterima. Uvođenje tzv. “solver-a”, koji organizuje čitavu strukturu izmešanih oblika i sam bira koji će se oblik ili izraz pojaviti u datom momentu, predstavlja pravu “malu revoluciju” u facijalnom rigingu. Sve ovo zvuči mnogo složeno, međutim, to zapravo nije slučaj. Iako je za proces stvaranja vernog izraza lica i dalje potrebno dosta vremena, krajnji rezultat je daleko superiorniji i intuitivniji od dosadašnjih rešenja. Lak za korišćenje u keyframe animaciji i jednostavan za povezivanje sa motion capture tehnikama. Inače, u saradnjisa „Crater Studiom”, „3Lateral” je već radio na efektima u holivudskim filmovima „The Other guys” (2010) i „Noć ajkula 3D” (2011), a autori su i efekata za mnoge video-igre.
Konferencija ovakvog tipa je svakako dobra prilika za sastanke i susrete sa mnogim uspešnim artistima i njihovim radom. Tako ste npr. mogli da pratite izlaganje Kim Librerija, strateškog direktora u kompaniji Lucasfilm, čija karijera u industriji traje već 20 godina. Prikazujući sasvim nove snimke u realnomvremenu (Real Time footages) ostavio jemnogobrojnu publiku bez daha.
Kompoziting supervizor legendarnog, ali i sve kontroverznijeg studija ’Rhythm & Hues’, kroz mnogobrojne breakdown-e je prikazao količinu posla koju su izneli kompoziteri na filmu ’Life of Pi’. Njihov rad je zaista fascinantan i zaslužuje najviše nagrade. Utoliko i čude sve neželjene kontroverze koje su početkomgodine pratile filmski put ovog ostvarenja.
Mnogi istaknutistručnjacisu govorili o važnosti dobre pripreme u predprodukciji. Glavni fokusje dakle, na odlukama koje ćete doneti u pripremnom periodu. Dosta se govorilo i o Cloud-u i benefitima novog načina rada, koji sigurno predstavlja važan pravac u budućem načinu rada u industriji vizuelnih efekata. Dobrobit sve prihvaćenijeg Cloud Computing sistema su možda najbolje objasnili legendarni lideri studija Atomic Fiction, predstavljajući ga kroz rad na filmu FLIGHT. Oni su pojasnili kako iskustva u različitim okruženjima nude i nove mogućnostiza razvoj dizajna i komunikacije. Zanimljiv osvrt na trenutnu situaciju koja se tiče ponude i potražnje, dao je i CEO studija Digital Domain, Ed Ulbrih, koji je istakao važnost pronalaženja drugačijih i raznovrsnih tržišta, koja će doprineti kvalitetu boljeg biding procesa.
Posvećenost mnogih artista i studija videla se i kroz nebrojeno mnogo detalja u radu na svakoj sekvenci. Prikaz npr.robotovog kokpita u budućem filmskomhitu PACIFIC RIM je pravi primer za tu tvrdnju.
Epitetu glamuroznosti konferencije su svakako doprinela i velika imena poput Pixar-a, čiji su artisti razotkrivali nova dostignuća u simulaciji na primerima iz animiranog filma BRAVE. Ekskluzivno je prikazan i Pixar-ov novi kratki film ‘The Blue Umbrella’ koji potpisuje Saschka Unseld, inače nekadašnji student na insititutu za animaciju u Filmakademie Baden- Wuerttemberg.
Kao što pomenusmo na samom početku, bilo je i izneverenih očekivanja. Panel o budućnosti VFX industrije, čiji je domaćin bio Erik Rot, inače predsedavajući u VES-u (Visual Effects Society), po mišljenju mnogih posetilaca nije ponudio ništa novo. Uprkos učešću predstavnika iz studija poput Pixomondo i Look Effects, glad za senzacionalnim novotarijama ipak nije bila utoljena. Po mišljenju posetilaca, previše „politički korektno”.
Marvelov čuveni junak Toni Stark, je napravio kratki break na FMX festivalu pre nego što je krenuo u pohod na bioskope širom sveta. Samo nekoliko dana pre premijere filma Iron Man 3, supervizor animacije iz Weta Digital je rasvetlio neke od tajni vezanih za nastanak 32 različita odela ovog super heroja. VFX supervizor Gaj Vilijams je podigao vrednost finalne scene u filmu, otkrivši da je rađena pod pritiskom veoma ograničenog vremenskog roka. Pa ipak, zahvaljujući pre svega adekvatnoj pripremi pre samog početka rada, tim je uspeo da maksimalno odgovori na sve izazove. Zanimljivo razotkrivanje su priredili i artisti iz sve značajnijeg nemačkog studija Trixter, koji su za ovaj blokbaster kreirali novo oružje, MARK 42.
Za pohvalu je rad grupe studenata koja je napravila kompilaciju kratkih animiranih filmova pod nazivom ‘Rollin’ Safari‘, koji su najavljivali FMX 2013, predstavljaći predebele, okrugle, napumpane divlje životinje koje izgledaju urnebesno smešno u scenama svakodnevne potrage za plenom.
FMX ne bi bio kompletan bez kompanija koje se bave proizvodnjom i prodajom hardvera i softvera. Kompanije Ncam i Solid Anim, predstavile su nove proizvode za traking kamere u realnom vremenu kojisu viđeni u filmu HUGO. Pored ostalih prisutnisu bili i Adobe, Autodesk, Maxon, Next Limit Technologies i Shotgun. Pored edukacije, mnogi studiji su se bavili i “lovom” na talente. U okviru FMX Recruiting Hub, nove kreativce su potražili studiji poput MPC i Method Studios, kao i kompanija za video igre Crytek. Dakle, vratimo se na pitanje s početka teksta: Šta još možemo da očekujemo? Moderna tehnologija napreduje vrtoglavom brzinom, a zanimljivo je da su ove godine mnogi posetioci bioskopa, iščekujući novotarije, postali prve “žrtve” napredne tehnologije, nakon što im se zavrtelo u glavi i pripala muka od ultra brzih 3D kamera iz Piter Džeksonove majstorske radionice, koje hvataju dva puta više frejmova u sekundi od normalnih. Mnogima, koji su godinama posvećenički radili na razvoju VFX industrije u SAD-u, mora da je takođe pripala muka kad su saznali da više nisu na platnom spisku velikih studija koji su iznenada bankrotirali. I to u trenutku kada se činilo da su na vrhuncu kreativnosti. Veliki potresi na tržištu rada u kolevci VFX-a, kao i nastanak sve značajnijih VFX studija koji dolaze iz ostalih delova sveta, takođe su obeležili pola, veoma burne, kalendarske godine u svetu vizuelnih efekata. Dakle, vrhunska VFX svetkovina, Siggraph 2013 je u toku. Od ove konferencije očekivaćemo takođe mnogo, a šta ćemo dobiti zauzvrat – videćemo…
Autori članka: Aleksandar Aćimović i Milovan Mladenović